Hydrometalurgická výroba oxidu hlinitého

Nejrozšířenější hydrometalurgická vyroba oxidu hlinitého.

14. 6. 2012 / Petr Kapitánik

V současnosti je v celosvětovém měřítku nejrozšířenější hydrometalurgická vyroba oxidu hlinitého zasaditým Bayerovým způsobem.

Pro tento účel slouží jako surovina kvalitní bauxit, obsahující poměrně malé množství oxidu křemičitého v rozmezí 2–5 %. Pro zpracovaní takových bauxitů je Bayerův způsob nejhospodarnější, je jednoduchý a pomocí něho je možné vyrobit velmi čistý oxid hlinitý.

Tento proces byl vynalezen rakouským chemikem Karlem Josefem Bayerem (1847-1904) v devadesátých letech 19. století v Rusku, kde pracoval na získávání oxidu hlinitého z bauxitu pro textilní průmysl. Základem byly dva dlůežite objevy, které se staly základem jeho procesu.

 

Více informací o tomto tématu naleznete v sekci zajímavosti......

Anketa

Jaké číslo má hliník v periodické tabulce prvků?

Aplikace hliníku

Kovový hliník nalézá uplatnění především díky své poměrně značné chemické odolnosti a nízké hmotnosti. Proto se z něj vyrábějí např. některé drobné mince, ale i běžné kuchyňské nádobí a příbory. Po vyválcování do tenké folie se s ním setkáme pod názvem alobal při tepelné úpravě pokrmů nebo jako ochranného obalového materiálu pro nejrůznější aplikace.